Jak dobře prodat dům

17.08.2017

Nedávno jsem narazil na zajímavý článek v časopise Rodinný dům v čísle 08/2017. Myslím, že by vás mohl zajímat, proto ho se souhlasem vydavatele publikujeme v plném znění.


Jak dobře prodat dům

Máte v plánu prodávat byt nebo dům, ale nejste si úplně jistí vším, co vám k tomu může pomoci? Základní kroky už máte pravděpodobně zvládnuté, a proto vám nabízíme několik tipů, díky kterým můžete dosáhnout třeba lepších vyjednávacích podmínek a ulehčit si tak prodej.

Příprava k prodeji

Mnozí kupující dají na první dojem, a pokud uvidí zanedbanou nemovitost, rovnou odejdou, případně budou trvat na slevě. "Zcela jiného dojmu můžete dosáhnout, když nemovitost uklidíte a odstraníte zbytečné věci," radí Ondřej Mašín z realitní kanceláře Reality IQ.

Kvalitní fotografie

Ať už nemovitost prodáváte sami, nebo s realitní kanceláří, nechte ji dobře nafotit. Čím více uklizený byt a méně věcí na poličkách, tím lépe bude interiér na snímcích vypadat. Byt byste měli také odosobnit. Jedině tehdy o něm začnou zájemci uvažovat jako o svém vlastním a naplní ho svými sny a představami.

Výběr správného makléře

Sami nikdy nezajistíte takovou propagaci prodeje jako s realitní kanceláří. Podle referencí si vyberte makléře, který se vám bude opravdu věnovat. "Radím svěřit makléři nemovitost exkluzivně, protože na kupující nepůsobí příliš důvěryhodně, když vidí jeden byt nebo dům v nabídce více realitek," říká Mašín.

Otevřený přístup a ochota poskytnout pravdivé informace

Vaše protistrana férový přístup rozhodně ocení. Mějte připraveny údaje a kontakty, které mohou kupujícího zajímat. Vyúčtování nákladů za energie, u starších domů revize komínů či zdroje ohřevu vody.

Správný odhad tržní ceny

Správnou cenu lze odhadnout podle inzerátů na internetu či v tisku. Nezapomeňte, že je vždy rozdíl mezi cenou požadovanou a skutečně dosaženou. Navíc, přestože jste se na stavbě domu třeba osobně podíleli a máte k ní citový vztah, kupující na vaši práci nebude brát ohled.

Vyjednávání o ceně

Ve chvíli, kdy si se zájemcem o vaši nemovitost tzv. sednete, je na řadě vyjednávání o výši konečné ceny. Připravte se na to, že kupující bude nejspíš tlačit na to, abyste ještě nějakou tu korunu slevili. Pokud z vašeho postoje vycítí nejistotu, je pravděpodobné, že slevy nejspíš dosáhne.

Kdy obdržíte peníze

Mnoho lidí kupuje nemovitost a zároveň prodává tu svoji. Takové obchody někdy připomínají akci kulový blesk. "Ujistěte se, že zájemce disponuje financemi na úhradu kupní ceny nemovitosti nebo je dostatečně bonitní a dostane bez zbytečných odkladů hypotéku. Jinak vás může připravit o několik týdnů až měsíců marného čekání," uvádí Ondřej Mašín.

Úschova kupní ceny

Dokud nebudete mít peníze, není možné, aby se kupující stal vlastníkem nemovitosti. Kupující s tím ale nemusí souhlasit. Nejvhodnější je proto uložit peníze tzv. do úschovy. Využít můžete banku, advokáta či notáře.

Zkontrolujte hranice pozemku

Zejména u starší nemovitosti zkontrolujte, zda hranice souhlasí se zakreslením v katastrální mapě. Doložte zájemci, že všechny stavby byly řádně zkolaudovány a zapsány v katastru. Pokud starší stavby zapsané nebudou, může mít kupující problém dostat hypotéku.

Průkaz energetické náročnosti

Pokud prodáváte dům, je vaší povinností opatřit si tzv. Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB). Musíte jej mít už při samotném nabízení nemovitosti, v opačném případě hrozí pokuta až 100 tisíc korun. U bytu jej můžete nahradit vyúčtováním energií za poslední tři roky po sobě.

text: Pavel Machajdík, foto: Shutterstock